Čo by ste mali vedieť o podlahovom kúrení

 • Domov  
 • Čo by ste mali vedieť o podlahovom kúrení
30 aug,2022

Chystáte sa na inštaláciu podlahového kúrenia? Alebo máte pocit, že vaše podlahové kúrenie nefunguje ideálne? V tomto článku sme pre vás pripravili základné informácie, ktoré by ste o podlahovom kúrení mali vedieť a ktoré vám môžu pomôcť s odhalením prípadných problémov.

Výber správnych trubiek

Základom pre správne fungovanie podlahového kúrenia sú vhodne zvolené trubky. Aké by mali byť? Najvhodnejšie sú jednoznačne plastové, a to z viacerých dôvodov:

 • Nepodliehajú korózii
 • Sú jednoduché na inštaláciu
 • Sú mechanicky odolné
 • Majú vynikajúce tepelné vlastnosti
 • Do plastových trubiek nevniká kyslík

Najvyužívanejšie sú tzv. PEX a AL-PEX trubky, ktoré sú ľahké a flexibilné. Pri inštalácii sa s nimi veľmi dobre pracuje a materiál vydrží aj pri plnom výkone.

Prečítajte si: Ako pracuje Waterand? Pozrite sa!

A koľko trubiek na podlahové kúrenie vlastne potrebujete? Najprv je potrebné určiť vykurovanú plochu. Vykurovaná plocha sa vynásobí koeficientom v závislosti od hustoty ukladania trubiek. Najčastejšie, v bežných miestnostiach s priemernou spotrebou tepla, sa používa hustota 20 cm. Spotreba rúrok je teda 5m/m2. Stačí už len vynásobiť úžitkovou plochou.

Zavzdušnené podlahové kúrenie

Pomerne bežný problém je zavzdušnené podlahové kúrenie. Čo ho spôsobuje? Počas dopúšťania kvapaliny do sústavy kúrenia preniknú aj bublinky vzduchu, a to z dôvodu mikroskopických netesností v miestach medzier medzi trubkami. Problém nastáva aj pri zlom spáde, prípadne rýchlom dopustení kvapaliny. Existuje tiež možnosť, že chyba vznikla už pri návrhu celej sústavy kúrenia.

Ako na odvzdušnenie podlahového kúrenia?

Všetky ventily podlahového kúrenia sa nachádzajú na rozvádzači na kotle. V prípade potreby sa nimi automaticky vypúšťa vzduch, ak je potrebné doplniť chýbajúcu vodu. Vodu však nedopúšťajte pričasto! Mohlo by dôjsť k prasknutiu kúrenia.

Ako teda prebieha odvzdušnenie?

 1. Na rozdeľovači uzavrite všetky okruhy kúrenia.
 2. Pripojte na vypúšťací a napúšťací kohútik vodovodnú hadicu.
 3. Ďalšiu hadicu pripojte na odvod prebytočnej vody.
 4. Pomaly začnite napúšťať prvý okruh.
 5. Pri odvzdušňovaní dopĺňajte vodu až kým nezačne odtekať spodnou hadicou.
 6. Prvý okruh je napustený a odvzdušnený. Uzavrite ho.
 7. Rovnako postupujte pri ostatných okruhoch, ktoré máte na rozdeľovači podlahového kúrenia.
 8. Ak je v systéme odvzdušneného podlahového kúrenia voda, dotlakujte ho.

Máte problém so zavzdušneným podlahovým kúrením? Nemáte čas alebo potrebné skúsenosti na jeho odvzdušnenie? Neváhajte nás kontaktovať a radi sa na to pozrieme!

Waterand