10 tipov, ako znížiť náklady na kúrenie

 • Domov  
 • 10 tipov, ako znížiť náklady na kúrenie
20 jan,2023

Účty za vykurovanie rastú a (aj) preto je namieste pripomenúť si, ako efektívne šetriť teplom. Ak sa budete držať týchto rád, budete vykurovať správne, efektívne a najmä lacnejšie. Takže ako na to?

Tipy na efektívne šetrenie pri vykurovaní

Viete, že každý stupeň, o ktorý znížite teplotu v miestnosti, vám môže ušetriť až 6% nákladov na vykurovanie? To skutočne stojí za to, čo myslíte? Teraz sa pozrieme na to, ako jednoduchým spôsobom dokážete znížiť teplotu, ušetriť náklady, no stále si užívať teplotný komfort.

 1. Nastavte správnu teplotu. Je samozrejmé, že každému vyhovuje iná teplota. Odporúčané teploty v jednotlivých miestnostiach sú však takéto:
  • Obývacia izba, detská izba a spálňa – 210C
  • Kuchyňa – 200C
  • Kúpeľňa – 240C
  • Predsieň – 150C
 2. Používajte termostatické hlavice na radiátoroch. Vďaka nim si dokážete správnu teplotu v miestnostiach „ustrážiť“ a znížiť tak náklady na vykurovanie až o 20%.
 3. Radiátory nezakrývajte. Nevešajte na ne oblečenie a počas vykurovacej sezóny ich neprekrývajte záclonami a závesmi. Ak radiátor nie je zakrytý, do miestnosti prúdi až o 25% viac tepla!
 4. Kúrenie nevypínajte! Aj keď odchádzate na dlhší čas, nechajte kúrenie nastavené na cca 150C. Opätovne vykúriť studenú miestnosť je totiž mimoriadne drahé!
 5. Správne vetrajte. Hlavice na radiátoroch nastavte na minimum a vetrajte intenzívne, pri plne otvorených oknách cca 5 minút.
 6. Pozor na únik tepla cez okná. Pomôcť môžu zatiahnuté žalúzie a závesy, ale aj utesnená parapetná doska, či výmena starých netesniacich okien za nové.
 7. Využite silu slnka. Pri slnečnom počasí odostrite závesy a vytiahnite žalúzie. Slnko dokáže krásne prehriať byt.
 8. Udržiavajte v interiéri správnu vlhkosť vzduchu. A to na úrovni 50 až 60%. Pri takejto vlhkosti vzduchu je tepelný komfort pri 210C rovnaký, ako napríklad pri vlhkosti 30% a teplote 230C. Takto dokážete ušetriť cca 12% energie.
 9. Zatvárajte okná. Pri odchode z domu sa vždy presvedčte, že ste okná nenechali otvorené na „vetračku“.
 10. Nezabúdajte na pravidelnú revíziu kúrenia. Okrem odvzdušnenia radiátorov na začiatku vykurovacej sezóny by ste mali svoje kúrenie nechať skontrolovať odborníkmi. Najmä v prípade, ak sa vám zdá, že vykurovanie nie je dostatočne efektívne.

Waterand